Достапни линкови

Авионска несреќа во Уганда


Руската амбасада во Кампала соопшти дека двајца руси и двајца украинци се меѓу жртвите на карго авионот кој се урна денеска во Уганда, при што 10 луѓе загинаа. Авионот од типот Иљушин се урна во езерото Викторија, кратко по полетувањето од Капмала, а превезувал опрема за мировниците од Африканската Унија во Сомалија. Не е позната причината за несреќата.
XS
SM
MD
LG