Достапни линкови

Кина распореди допoлнителни сили околу Тибет


Кинески официјални лица соопштија дека Кина распоредила дополнителни војници на нејзините меѓународни граници на Тибет пред утрешната 50 годишница од неуспешното анти – кинеско востание. Екстра безбедносни мерки се превземени за да се спречат намерите од групите во егзил да организираат протести на границите со Непал и Индија. Минатата година имаше насилни анти кинески протести во главниот град на Тибет – Ласа.
XS
SM
MD
LG