Достапни линкови

Протести на неколку стотици Срби


Неколку стотици срби денеска во близина на Гнилање одржаа протести барајќи од Косовската електроенергетска компанија, да обезбеди струја за населението од овој регион кое веќе шести ден е без струја. Демонстрантите се обиделе да го блокираат главниот магистрален пат Гнилање-Бујановац, но биле спречени од страна на припадници на специјалната единица на Косовската полиција. Протестите, како што се јавува, поминале без поголеми инциденти.
XS
SM
MD
LG