Достапни линкови

Месиќ – Ќе го зачувам територијалниот интегритет на Хрватска


Хрватскиот претседател Стјепан Месиќ денеска изјави дека ќе ја исполни својата претседателска задача за зачувување на територијалниот интегритет на Хрватска. Месиќ ниту ги потврди, ниту ги демантираше информациите дека Хрватска ќе се сложи на понудата на Европската Унија за процес на медијација за решавање на спорот за границата со Словенија, посочувајќи дека одговорот на Загреб во врска со предлогот на европскиот комесар Оли Рен, ќе се знае во понеделник.
XS
SM
MD
LG