Достапни линкови

Лавров - Време е за нов СТАРТ договор


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е ,,вистински момент“ за постигнување напредок по прашањето за нуклеарно разоружување меѓу Соединетите Држави и Русија. Збројувајќи на конференцијата за разоружување на Обединетите Нации што се одржува во Женева, Лавров повика на нов Договор за стратешко намалување на вооружувањето – СТАРТ и посочи дека развивањето на антибалистички системи ги поткопуваат напорите за нуклеарно разоружување.
XS
SM
MD
LG