Достапни линкови

Американците лансираа најголем досега телескоп во орбитата


Американската сонда Кеплер успешно е поставена во орбитата, соопшти денеска Наса. Станува збор за Телескоп тежок над еден тон со фотометар, апарат за мерење светлосни големини, кој има 95 милиона пиксели што го прави најголем фотографски објекти што Наса досега го лансирала во орбитата.
XS
SM
MD
LG