Достапни линкови

Загрозена хуманитарната помош за Дарфур


Агенциите на Обединетите Нации предупредија денеска дека решението на суданските власти за истерување на 13 меѓународни групи за помош ќе остави без храна и здравствена грижа над милион лица во Суданскиот регион Дарфур. Одлуката на владата во Картум доаѓа по барањето на Меѓународниот Суд во Хаг за апсење на Претседателот Омар ал Башир обвинет за злосторство против човештвото.
XS
SM
MD
LG