Достапни линкови

Подготовки на самитот САД, ЕУ


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Брисел се состана со претседателот на Европскаиот парламент Ханс Герт Петеринг, со еврокомесарот Хавиер Солана и со шефот на чешката дипломатија Карл Шварценберг. На одвоените средби се разговарало за повеќе прашања, јавуваат агенциите, додавајќи дека, меѓу другото, станало збор и за планираниот самит на претседателот Барак Обама со лидерите на Европската унија на петти идниот месец во Прага.
XS
SM
MD
LG