Достапни линкови

ЕУ треба да посредува меѓу Словенија и Хрватска


Еврокомесарот за проширување Оли Рен синоќа изјави дека Унијата очекува Словенија и Хрватска да ја прифатат понудата за посредување во граничнииот спор. Тој додаде дека не гледа зошто едната или другата земја априори би одбила посредување кое би довело до деблокада на процесот на преговори за пристапот на Хрватска кон Унијата“. Словенија го прифати посредувањето, додека Хрватска соопшти оти одлуката ќе ја донесе до понеделник.
XS
SM
MD
LG