Достапни линкови

Време е за нов почеток НАТО - Русија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека е време за нов почеток во односите на Нато со Русија кои беа замрзнати по руската интервенција во Грузија во августовсакта војна. За ова прашање денеска во Брисел расправаат министрите за надворешни работи. На состанокот Клинтон во своето обраќање исто така ја повика алијансата да ја остави отворена можноста за придружување на Украина и Грузија, на што Русија силно се спротивставува. Нато вети евентуален членство на двете поранешни советски републики, но соопшти дека тоа ке биде долг пат.
XS
SM
MD
LG