Достапни линкови

Истрага во украинските енергетски компании


Украинската служба за безбедност денеска започнала истрага во компанијата за надгледување на испораката на укринскиот гас –Украина гас, откако пред неколку денови маскирани припадници на безбедносната служба влегоа во канцеларијата на националаната енергетска компанија Нафтогас. Во акцијата која е дел од криминална истрага украинската безбедносна служба трага по оригиналните копии на договорот за испораката на гасот склучен со рускиот Газпром. Во јануари годинава разликите во цената мегу Нафтогас и Гаспром предизвикаа криза во снбдуавњето со гас за Европа.
XS
SM
MD
LG