Достапни линкови

Нато да ги обнови односите со Русија, порачува генералниот секретар


Генералниот секретар на НАТО Јап де хоп Схефер препорача Алијансата да го обнови нивото на контакти со Русија кои беа замрзнати по руската интервенција во Грузија по августовската војна.
За ова прашање денеска во Брисел расправаат министрите за надворешни работи на НАТО. Тие ке се состанат и со министрите за надворешни работи на Грузија и Украина кои во намерата на станат членки на НАТО се соочуват со силен отпор од Русија. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон се очекува да брифира за прогресот на новата стратегијата на американската администрација во авганистанско – пакистанскиот регион и како таа ќе се рефлектира врз НАТО.
XS
SM
MD
LG