Достапни линкови

НАТО - Русија, разлики и интереси


И покрај разликите имаме и големи заеднички интереси со Русија, изјави генералниот секретар на НАТО Јап де Хооп Схефер пред денешната средба на министрите за надворешни работи во Брисел на кој се очекува да разговараат за подигнување на нивото на односите со Русија по воената интервенција во Грузија минатиот август и ситуацијата во Авганистан. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон се очекува да брифира за прогресот на новата стратегијата на американската администрација во авганистанско – пакистанскиот регион и како таа ќе се рефлектира врз НАТО.
XS
SM
MD
LG