Достапни линкови

Барак Обама објави план за кратење трошоци на владата


Американскиот претседател Барак Обама денеска објави нацрт план за спасување на десетици билиони долари годишно преку кратење на непотребните владини трошоци. Планот е особено концетриран врз трошењето на Пентагон и првични чекори почна да презема министерот за одбрана Роберт Гејтс за ревизија на воените снабдувања. Целта на планот е заштеда на 40 милијарди долари годишно.
XS
SM
MD
LG