Достапни линкови

Судан нема да соработува со Судот за воени злосторства


Судан денеска соопшти дека нема да соработува со Мегународниот суд за воени злосторства кој издаде налог за приведување на суданскиот претседател Омара Хасан Ал Башир обвинет за воени злосторства во провинцијата Дарфур.Советникот на суданскиот претседател Мустафа Осман Исмаил изјави дека одлуката на судот е дел од планот на Западот против слободните и независните земји, додавајки дека владата на Судан не била изненадена од одлуката.Дарфурските бунтовници ја поздарвија одлуката на Хашкиот суд оценувајки дека тоа е голема победа за жртвите во Дарфур.
XS
SM
MD
LG