Достапни линкови

Хилари Клинтон на разговори со палестинските лидери


Палестинските лидери денеска побараа од американскиот државен секретар Хилари Клинтон да изврши притисок врз Изреал да ги замрзне градбите на населбите во Западниот брег и да ги отвори блокираните гранични премини кон Појасот Газа. Клинтон која е во прва турнеја во регионот како америкаснки дипломат се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас и со премиерот Салам Фајад во Западниот Брег во Рамала. Таа повтори дека Соединетите држави го охрабруваат создавањето палестинска држава која ќе егзистира во мир покрај Израел.

XS
SM
MD
LG