Достапни линкови

Караџиќ одби да се изјасни по обвинението во Хаг


Поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ
денеска пред судиите на Хашкиот Трибунал отфрли да се изјасни за изменетото обвиненитето пртов него. Во новото обвинение Караџиќ се товари за геноцид за две, наместо за една точка од обвинението, од кое првата се однесува на злосторства извршени во Босна и Херцеговина во 1992 та година,а другата,особено за масакрот во Сребреница во јули 1995 година.
XS
SM
MD
LG