Достапни линкови

Клинтон - решението е две држави


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека решението за две држави во израелско - палестинскиот конфликт е неизбежна. По разговорите со израелскиот министер за надворешни работи во заминување Ципи Ливни во Ерусалим, Клинтон изјави дека Соединетите држави ке го охрабарат формирањето на палестинска држава. Новоизбраниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху во минатото ги кртикуваше мировните разговори со палестиците и можноста за палестинска држава.
XS
SM
MD
LG