Достапни линкови

Нафогас ќе го плати долгот за рускиот гас


Украинската нафтена компанија Нафтогас денеска соопшти дека до крајот на неделата ќе ја плати сметката за рускиот гас за да се одбегне нова криза со Москва. Преходно, Гаспром вети дека нема да воведе казани за Нафтогас. Русија на 1 ви јануари престана со испораката на гасот за Украина, што доведе до криза во снабдувањето на Европа, која беше надмината со компромисот постигнат во средината на месецот.
XS
SM
MD
LG