Достапни линкови

Американски конвој за Авганистан низ Русија


Низ територијата на Русија денеска помина првиот американски конвој за невоено снабдување на трупите на Нато во Авганистан. Станува збор за транспорт на намирници со воз кој во Русија влезе преку Латвија. Русија и Нато постигнаа договор за транзит на снабдувањето за силите н НАТО во Авганистан во август минатата година, но договорот не беше применуван поради августовската војна во Грузија што ги влоши односите меѓу Русија и Нато.
XS
SM
MD
LG