Достапни линкови

Ветени 4,48 милијарди долари за реконструкција на Газа


Во Египет на донаторската конференција мегународните донатори ветија 4,48 милијарди долари за реконструкција на Газа,по оштетувањата од изреаелската три неделна офанзива во која загинаа 1300 палестинци.Арпаските држави,Соединетите држави и Европската комисија ова официјлано го ветија.Египетскиот минситер за надворешни работи Абдул Геит на пресс конференција изјави дека сумата треба да биде исплатена во текот на наредните две години.Претходно американскиот државен секретар Хилари Клинтон која учествува на Конференцијата во Шарм Ел Шеик вети американска помош во висина од 300 милиони долари.
XS
SM
MD
LG