Достапни линкови

Во Ирак третта смртна казна за Хемичарот АлиИрачкиот суд денеска им изрече смртна казна на тројца поранешни официјлни претставници на режимот на Садам Хусеин поради убиства на шиитски муслимани во 1999 та година. Меѓу обвинетите е и роднината на поранешниот ирачки претседател Хусеин, Али Хасан Ал Маџид, познат како Хемичарот Али, кому ова му е третта смртна казна. Претходно тој беше осуден поради геноцид врз курдите и за убиство на илјада шиити во 1991 година.
XS
SM
MD
LG