Достапни линкови

Чешкиот премиер Тополанек против нови бариери во проширувањето на ЕУ


Меѓународната конференција ,,Проширувањето на Европската унија, пет години потоа,, почна денеска во Прага со апел на домаќинот, чешкиот премир Мирек Тополанек Унијата да не западне во изолационизам поради глобалната економска криза. Тополнек прецизира дека Европската унија треба да го продолжи проширувањето без да подига вештачки бариери со некакви нови дополнителни услови. На денешната конференција во Прага учествува и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо.
XS
SM
MD
LG