Достапни линкови

Поголема демократија во ИракВо Ирак сега е вкоренета демократијата, а Ал Каида е многу ослабена. Ова го оцени генерал Џон Купер на заминувањето од функцијата заменик командант на мултинационалните сили во Ирак. Купер, за британскиот весник Гардијан, додаде дека регионалните избори, одржани во јануари биле најмирните од американската инвазија врз Ирак во две илјади и третата година. Над четирите илјади британски војници ќе почнат да се повлекуваат од нивната база во Басра кон крајот на мај годинава.
XS
SM
MD
LG