Достапни линкови

ЕУ договори применување на сите мерки за заживување на економијата


Шефовите на држави и влади на ЕУ на вчерашниот состанок во Брисел се договориле да бидат применети сите мерки за заживување на банкарско финансискиот систем со цел обновување на економскиот раст и вработуавњето. Европските лидери нагласија дека никој нема да биде оставен на цедило, вклучувајќи и одредена помош за соседите во регионот, но ги отфрлија поделбите и создавањето блокови во рамки на Унијата.
XS
SM
MD
LG