Достапни линкови

Почнува со работа Трибуналот за атентатот на либанскиот премиер


Во Хаг денеска со активности почнува Специјалниот Трибунал на Обединетите нации за откривање на осмоничените за атентатот врз либанскиот премиер Рафик Ал Харири во 2005та година. Обвинителот Даниле Белмар за телевизијата Ал Арбија изјави дека од Либан ќе побара да испорача четворица генерали кои се сметаат за поврзани со случајот. Тие беа команданти во либанско просириската влада во време на атентатот врз Харири.
XS
SM
MD
LG