Достапни линкови

Денеска локални избори во Русија


Денеска во Русија се одржуваат локални избори кои се сметаат за тест за Кремаљ од почетокот на глобалниот пад на економијата. Околу 20 милиони гласачи ке избираат градски совети, регионални парламенти и градоначалници. Партијата на Обединета Русија на премиерот Владимир Путин се очекува да победи, но можен е пад на нејзината подршка. Опозициските партии веке изразија критики оценувајки го гласањето како манипулација.
XS
SM
MD
LG