Достапни линкови

Лидерите на ЕУ на состанок во Брисел


Лидерите на Европската Унија се состануваат во Брисел за да утврдат заедничко барање дека Европа финансиската криза ке ја решава солидарно кон сите. Францускиот претседател Николас Саркози изјави дека ќе побара европска заедничка акција за спас на локалната индустрија доколку Соединетите држави го сторат истотото. Свој предлог за решавање на кризата во регионот ќе претстви и Унгарија бидејки таа земја спага мегу најпогодените од кризата. Денешните разговори се последни во рундата состаноци на највисоко ниво пред вонредниот кризен самит на Европската унија што во април ќе се одржи во Лондон.
XS
SM
MD
LG