Достапни линкови

Еврокомесарот Хавиер Солана во Појасот Газа


Координаторот на Европската унија за надворешна политика Хавиер Солана престојуваше во Појасот Газа. Тој е највисокиот евро функционер кој ја посети оваа палестинска територија откако милитантниот ХАМАС ја презеде контролата пред две години. Солана во Газа разговараше со претставници на Обединетите нации и на палестинската заедница, но не и со претставници на ХАМАС. Тоа, како што наведуваат агенциите, било во согласност со бојкотот на Европската унија спрема таа милитантна група.
XS
SM
MD
LG