Достапни линкови

Без американска делегација на Конференцијата на ОН против расизмот


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама соопшти дека нема да учествува на престојната конференција на Обединетите нации посветена на расизмот. Соединетите држави и европските земји, се наоѓаат под притисок на Израел да не учествуваат на годинашниот состанок. Првата таква конференција што се одржа пред осум години, Соединетите држави и Израел ја напуштија поради обидите ционизмот, движење за создавање еврејска држава во Палестина, да се изедначи со расизмот.
XS
SM
MD
LG