Достапни линкови

Истрага за "курдски жртви" во Силопи


Турското обвинителство нареди раскопување на нафтени извори во југоисточна Турција, со цел да се проверат тврдењата дека таму биле фрлени телата на Курди, егзекутирани од страна на турските сили за безбедност во текот на ’90-те години од минатиот век, јавуваат турските медиуми. Според тврдењата на курдските активисти, телата на жртвите биле фрлени во нафтени извори на турската државна нафтена компанија БОТАШ, во градот Силопи.
XS
SM
MD
LG