Достапни линкови

Вашингтон: Клинтон се сретна со косовските лидери


Косовскиот државен врв на средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, во Вашингтон ја потврди својата цел за присоединување кон НАТО и Европската Унија, како и ММФ и Светската Банка. Хилари Клинтон пак изјавила дека на Косово има напредокот на патот на изградбата на демократска држава. Според неа, Сејдиу и Тачи соопштиле дека по објавувањето на независноста пред една година ниту еден Србин не го напуштил Косово, а многу Срби дури се вратиле во своите домови.
XS
SM
MD
LG