Достапни линкови

Пад на руската економија


Рускиот министер за финансии Алексеј Кудрин изјави дека руската економија ќе почне да опаѓа оваа година дури и ако цената на нафтата се зголеми на 55 долари за барел. Кудрин на средбата со даночните претствници потврдил дека Русија е погодена од глобалната економска криза и оти рускиот буџет нема да се зголемува во претстојните три години. Според него руската економија бележи пад од 8,8 проценти во последниот месец во споредба со јануари минатата година.
XS
SM
MD
LG