Достапни линкови

Бунт во Бангладеш


Премиерката на Бангладеш Шеик Хасина, во телевизиско обраќање побара од сите бунтовнички трупи во земјата да го положат оружјето или ќе се соочат со решителен одговор. Вчера во главниот град на Бангладеш, Дака, пара-милтарните гранични трупи покренаа бунт, незадоволни од платите, при што околу 50 луѓе загинале, вклучувајки и цивили. Денеска имало нереди и во други градови во Бангладеш.
XS
SM
MD
LG