Достапни линкови

ЕБРД: И покрај загубите ке финансира


Европската Банка за Реконструкција и развој денеска соопшти дека имала рекордна загуба од 602 милиони евра минатата година , поради светската економска криза. Сепак, Банката потврди дека годинава ке инвестира 7 милијарди евра за државите од поранешниот Советски Сојуз, што е за 20 проценти повеке од минатата година. Банката предупреди дека светската финансиска криза во Источна Европа претставува закана врз 20 годишните економски реформи во регионот .
XS
SM
MD
LG