Достапни линкови

Техеран: Тест на нуклерката во Бушеир


Иран објави дека започнал проби на својата нуклерана постројка Бушеир во рамките на подготовките за нејзино ставање во употреба. Претставникот на руската нуклерана компанија Сергеј Киријенко и неговиот ирански колега Гхоламреза Агхазадех денеска ја посетиле нуклеарката изградена со руска помош. Западот се сомнева дека Техеран планира производство на нуклеарна бомба ,и ја критикуваше Русија поради вклученост во изградбата. Според Русија станува збор за цивилен објект кој не може да се користи за изработка на нуклерно оружје.
XS
SM
MD
LG