Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореја се подготува да лансира ракета со сателит


Северна Кореа се подготвува да лансира ракета со сателит, објави државната новинска агенција. Во соопштението не се наведува кога би можело да дојде до лансирањето на телекомуникациски сателит во орбитата на Земјата. Западните аганции додаваат дека Северна Кореа под терминот вселенска програма ги крие активностите за ланисрање ракети од долг дострел.
XS
SM
MD
LG