Достапни линкови

Прага : Кандидатура во несреќен момент


Глобалната економска криза предизвика во рамки на ЕУ се помалку да се гледа со ентузијазам на идејата државите од Балканот да станат нејзини нови членки, изјави чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг чија земја е актуелен претседавач со Унијата. Во историјата на ЕУ секое барање за добивање кандидатски статус било примано со големо очекување, но во овој момент постои скептично расположение, рече Шварценберг коментирајќи дека Црна Гора ја поднела кандидатурата за членство во Унија во ,,несреќен момент,,.
XS
SM
MD
LG