Достапни линкови

Париз: Франција бара од Иран поголема транспарентност


Франција го предупреди Иран да биде потранспарентен околу неговата нуклеарна програма , опишувајќи ја како сериозна закана за светската безбедност. Францускиот министер за одбрана Ерв Морин го повика Иран да земе учество во дијалогот со арапските земји со цел да ги отстранат нивните стравови од нуклеарната програма. Тој додаде дека француската воена база во Обединетите Арапски Емирати ќе почне да дејствува во мај годинава.
XS
SM
MD
LG