Достапни линкови

Пекинг: 73 рудари загинале во експлозија на гас во рудник за јаглен


Во северниот дел на Кина рано изутрината во експлозија на гас во рудник за јаглен загинале 73 рудари загинале а над 100 биле повредини.Агенциите јавија дека десетици рудари се закопани под земја. Во моментот на експлозијата во рудникот се наогале 430 рудари но над 300 успеале да излзезат на површината. Мината година во Кина животите ги загубија околу 3 илјади рудари.
XS
SM
MD
LG