Достапни линкови

Бордо: Уапсен главниот лидер на ЕТА


Шпанската полиција демантира дека главниот лидер на Баскиската сепаратистичка организација ЕТА бил уапсен ноќеска во близина на францускиот град Бордо. Ова претходно го јави шпанското национално радио. Се верува дека Иурги Менинуиета Минтеги, познат како Аитор, е човекот кој ја презеде командата врз военото крило на ЕТА, по ланското апсење на првите луѓе Чероки и Гурбитц. Според радиото, сега Аитор е еден од најбараните луѓе на ЕТА.
XS
SM
MD
LG