Достапни линкови

Краков: Продолжува самитот на министрите за одбрана на НАТО


Во полскиот град Краков, на денешниот последен ден од самитот на министрите за одбрана на НАТО, ќе се расправа за новата концепција и ќе биде разгледана сегашната одбрамбената стратегија на Алијансата, утврдена пред десет години, период во кој предизвиците се променија. Инаку, вчера министрите за одбрана разговара за ситуацијата во Авганистан, а генералниот секретар Јаап Де Хоп Схефер изрази надеж дека земјите членки на НАТО ќе испратат повеќе трупи, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе бидат испратени дополнителни 17 илјади американски војници во оваа земја.
XS
SM
MD
LG