Достапни линкови

Дубаи: Ценатата на нафтата падна на под 35 долари за барел


Цената на нафтата во Азија падна под 35 долари за барел поради загриженоста од светска рецесија. Американските федерални резерви соопштија дека очекуваат американската економија годинава да има пад од 0,5 до 1,3 проценти а невработеноста да порасне меѓу 8,5 и 8,8 насто. Во Јапонија пак каматите останаа на 0,1 насто и покрај продлабочувањето на рецесијата на најголемата азиска економија.
XS
SM
MD
LG