Достапни линкови

Багдад: Започнува судењето на ирачкиот новинар кој ги фрли чевлите кон Џорџ Буш


Денеска во Багдад започнува судскиот процес против ирачкиот новинар кој ги фрли неговите чевли врз поранешниот американски претседател Џорџ Буш за време на прес конференција во главниот град на Ирак. Мунтазер Ал Заиди се соочува со казна затвор од 15 години за навреда на странски државник. Неговите адвокати ке бараат одлободување, со оправдување дека чинот бил сторен спонтано без намера да биде повреден Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG