Достапни линкови

Багдад: Започнува судењето на ирачкиот новинар кој ги фрли своите чевли врз Џорџ Буш


Во Багдад треба да почне судењето на ирачкиот новинар Мунтазер Ал Заиди кој на една прес конференција го фрли својот чевел врз поранешниот американски претседател Џорџ Буш.Тој би можел да се соочи со казна затвор до 15 години, под обвинение за навреда на странски шеф на држава. Ал Заиди кој работи за стаелитски канал во Каиро, е држан во притвор од ирачките власти од 14 декември, кога се случи инцидентот.
XS
SM
MD
LG