Достапни линкови

Љубљана: Словенија ќе го разгледува предлогот за референдум за членството на Хрватска во НАТО


Паралемнтот на Словенија денеска на вонредна седница ќе го разгледува предлогот за спроведување на референдум по прашањето за прием на Хрватска во НАТО, објавуваат медиумите. Барањето за референдум е поднесено од пратеничката група на Словенечкта национална партија. Повеќето од пратениците се против ваков референдум како одговор на граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска, односно излезот на Словенија на Јадранско Море.
XS
SM
MD
LG