Достапни линкови

Атина: Грчкото МНР демантира дека било побарано прекин на преговорите за името


Грчкото Министерство за надворешни работи демантира дека Атина побарала привремен прекин на преговорите за спорот со името до изборите за Европскиот парламент во јуни. Портпаролот на Министерството Јоргос Комуцакос изјави дека грчката страна смета оти „последниот предлог на медијаторот на ОН Метју Нимиц вклучува елементи кои овозможуваат, ако има добра волја од другата страна, предлогот да добие на динамика што ќе доведе до решение“.
XS
SM
MD
LG