Достапни линкови

Венецуела: Чавез добил поддршка за укинување на уставното ограничување за избор на претседател


Властите во Венецуела соопштија дека на Претседателот Уго Чавез добил подршка од 54 насто од гласачите од излезените 67 проценти на референдумот за укинување на уставното ограничување за избор за претседател на државата. Тоа на Чавез ке му овозможи на Уго да се кандидира за претседател на Венецуела и по истекот на вториот мандат во 2013 година Денешниот референдум е втор обид на Чавез да ги отсттрани уствните ограничувања за новиот претседателски мандат со цел како што вели да ја обезбедни социлајистичката револуција.
XS
SM
MD
LG