Достапни линкови

Исламабад: Мировен договор меѓу палестинските власти и милитантите во долината Сват?


Пакистанските власти и исламските милитанти поврзани со талибанците во долината Сват се очекува денеска да објават дека постигнале мироевн договор. Според известувањата, во договорот било вклучено воведување на шеријатско право како главен законодавен систем во регионот. Милитантите објавија 10 дневен прекин на огнот во очекување на формалниот договор. Долината Сват треба да биде под владина контрола, но како што се јавува, поголем дел го контролираат милитантите.
XS
SM
MD
LG