Достапни линкови

Венецуела: Референдум за уставни измени кои ќе му овозможат нов мандат на Чавез


Во Венецуела се одржува референдум за укинување на уставното ограничување за избор за претседател на државата што треба да му овозможи на Уго Чавез да се кандидира за претседател на таа земја и по истекот на вториот мандат. Денешниот референдум е втор обид на Чавез да ги отсттрани уствните ограничувања за новиот претседателски мандат по референдумот во 2007 та година.
XS
SM
MD
LG